Jste zde: Home > Nové výrobky

Jiskrově bezpečný kalibrátor tlaku a elektrických veličin Druck DPI 620IS

Datum: 23.2.2014  Kategorie: Nové výrobky 
Společnost GE Sensing (dříve Druck Ltd.), světový lídr ve vývoji a výrobě techniky pro měření tlaku a kalibraci tlakoměrů, uvedla na trh koncepčně nový systém provozních kalibrátorů tlaku a elektrických veličin. Přístroj Druck DPI 620 je prvním univerzálním kalibrátorem, který s maximální přesností měří i generuje tlak. Nový přístroj komunikuje v češtině a je k dispozici jak v provedení do běžného prostředí, tak do prostředí s nebezpečím výbuchu.
 

Centrální jednotka DPI 620

 
Jádrem systému je centrální jednotka Druck DPI 620, která je určená k měření elektrických veličin. Měří a generuje proudy řádu miliampér, napětí od milivoltů až do 300 V, frekvenci, pulzy a simuluje odporové teploměry a termočlánky. Má velký barevný dotykový displej, kterým se ovládá (obr. 1). Přístroj může být vybaven operačním systémem Windows CE, čímž jsou jeho schopnosti obohaceny o funkce palmtopu (prohlížení souborů, schémat a obrázků, spouštění videosouborů, kalendář atd.). Dobíjecí lithium-iontový akumulátor s kapacitou 5,5 Ah zajišťuje spolehlivou funkci přístroje po dobu 72 hodin.
 
Jiskrově bezpečná verze DPI 620IS funkčně plně odpovídá verzi do běžného prostředí, má pouze ještě další elektrické svorky (obr. 2). Zajímavostí je tmavý displej se světlým textem a obrázky, který je výborně čitelný na přímém slunci i v prostředí se špatným osvětlením.
 
Základní komunikační rozhraní přístroje je sběrnice USB umožňující přenášet data mezi DPI 620 a PC i aktualizovat programové vybavení přístroje. Volitelným rozhraním je bezdrátové rozhraní WiFi, které bude v budoucnu využito jako prostředek k připojení dalších funkčních skupin přístroje, např. barometru.
 
Pro práci s převodníky s rozhraním HART je přístroj standardně vybaven vestavěným komunikátorem. Připojení je realizováno přímo na svorkách signálu 4 až 20 mA, není tedy nutný žádný další doplněk. Program používá stejné prostředky jako např. systém AMS a podobně se i ovládá. Moduly pro nové převodníky s rozhraním HART jsou průběžně doplňovány do databáze na stránce www.dpi620.com, odkud je lze zdarma stáhnout a nainstalovat do přístroje. Funkčnost byla potvrzena cílenou zkouškou u partnerů firmy GE Sensing v plynárenském průmyslu a je s ní naprostá spokojenost.
 
Stupeň krytí přístroje Druck DPI 620 je IP65, tzn. kompletní odolnost proti prachu (i vodivému) a proti stříkající vodě ze všech směrů. Jiskrově bezpečná verze DPI 620IS má shodné krytí a samozřejmě certifikát ATEX Ex ia IIC T4 Ga (-10..Ta..+40 °C).
 

Měření tlaku

 
Je-li centrální jednotka Druck DPI 620 nebo DPI 620IS doplněna adaptérem MC 620, stává se z ní dvoukanálový indikátor tlaku (obr. 3). Po našroubování tlakoměrného modulu jednotka automaticky rozpozná jeho přítomnost a na displeji zobrazuje naměřenou hodnotu tlaku.
 
Adapter MC 620 může být doplněn sadou přechodek na všechna běžně používaná závitová připojení. Veškeré přechodky jsou koncipovány tak, aby je bylo možné dotahovat pouze rukou. Protože jsou těsněny o-kroužkem proti válcové ploše, nezáleží na míře dotažení spoje. Šroubení je navíc otočné, což usnadňuje manipulaci s hadicemi a připojení kalibrovaného přístroje.
 

Kalibrace tlaku

 
Plnohodnotným kalibrátorem tlaku s integrovanou ruční pumpou se jednotka DPI 620 nebo DPI 620IS stává ve spojení s některou ze základen PV 621, PV 622 nebo PV 623 (obr. 4). Centrální jednotka se vloží do úchytu na vrchu základny, kde je zajištěna západkou. Základna zajistí generování tlakového vzduchu do úrovně 3,5 MPa (PV 621), popř. do 10 MPa (PV 622). Základna PV 623 generuje tlak prostřednictvím vody nebo oleje, a to až do úrovně 100 MPa. Vyvození tlaku je díky originálnímu řešení základny snadné a nevyžaduje velkou fyzickou sílu.
 
Tlakoměrné moduly PM 620 se vyrábějí v rozsazích od ±2,5 kPa do 0 až 100 MPa, a to jak relativního, tak i absolutního tlaku. Jsou shodné pro všechny základny i adaptér. S centrální jednotkou komunikují digitálně. Kvalita přenosu je zajištěna zlacenými kontakty a vtipným řešením upevnění modulu.
 

Přesnost

 
Výrobce udává přesnost jako celkovou nejistotu měření zahrnující všechny podstatné vlivy, které na provozní kalibrátor působí. Kromě obvyklé nelinearity, hystereze a reprodukovatelnosti je to zejména vliv teploty v pásmu 0 až 50 °C, vliv kalibračního etalonu a též stabilita po dobu jednoho roku od poslední kalibrace. Celková nejistota měření tlaku je 0,025 % z daného měřicího rozsahu. Doplňkový barometr, při jehož použití bude možné použít relativní senzory i pro měření absolutního tlaku, se připravuje do výroby. Jeho přesnost je 10 Pa.
 
Rozbor přesnosti měření elektrických veličin přesahuje rozsah tohoto článku. Vzhledem k moderní konstrukci se přístroj řadí mezi nejpřesnější provozní kalibrátory na trhu. Detailní specifikace měřicích rozsahů a odpovídajících přesností je uvedena v katalogovém listu přístroje, jehož aktuální verze je na vyžádání k dispozici.
 

Doplňky

 
Dalšími doplňky kalibračního systému DPI 620/620IS jsou hadice pro připojení přístroje k měřenému tlakoměru. Jsou konstruovány tak, aby se k nim daly připojit tlakové koncovky z adapteru MC 620 nebo základen PV 621 až 623. Tím se redukuje množství tlakových adapterů a přechodek, které je třeba s sebou při provozní kalibraci nosit. Délky hadic jsou volitelně 1 nebo 2 m.
 
V nabídce je též pět typů brašen a kufříků pro různé kombinace centrální jednotky a tlakových základen. Podle předpokládaného rozsahu práce je možné zvolit odpovídající brašnu. Pro nestandardní kombinace přístrojů se vyrábějí kufříky na míru.
 
Další možnou součástí kalibrační ho systému je software Intecal pro automatizaci kalibračního procesu. Dodává se ve dvou verzích, jednak pro spouštění přímo pod operačním systémem přístroje DPI 620 a jednak ve standardní verzi k použití v PC pod operačním systémem Windows.
 

Kam pro další informace

 
Další informace i podrobné katalogové listy lze zájemcům na vyžádání zaslat elektronickou poštou. Kontaktní informace jsou na www.datacon.cz. Přístroje budou také představeny na 52. mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, pavilon C-I, stánek 119.
Ing. Martin Šilhavý, Datacon MSI s. r. o.
 
Obr. 1. Kalibrátor DPI 620 je nejmenší a nejlehčí ze všech obdobných přístrojů na trhu
Obr. 2. Jiskrově bezpečná centrální jednotka DPI 620IS
Obr. 3. Centrální jednotka DPI 620IS s adaptérem pro připojení tlakových modulů
Obr. 4. Jiskrově bezpečný kalibrátor DPI 620IS a základny pro generování tlaku
Obr. 5. Jiskrově bezpečný kalibrátor DPI 620IS s veškerým příslušenstvím
 

Komentáře

Přidat komentář:
Jméno:
E-mail:
Zde můžete zadat svůj e-mail. Pokud zatrhnete volbu "Zobrazit e-mail u komentáře", bude e-mail zveřejněn.
  Zobrazit e-mail u komentáře
Komentář:
 Opište číslo 8:
 
 
Rychlý kontakt
Telefon: +420 224 816 858
Pracovní doba operátora:
Po-Pá 8:30-16:30 hod.
E-mail:datacon@datacon.cz
Servis
Telefon: +420 224 816 858
Pracovní doba servisního střediska:
Po-Pá 8:30-16:30 hod.
E-mail:servis@datacon.cz
Zákaznické centrum
Datacon MSI s.r.o.
Prvního pluku 347/12a
186 00 Praha 8
Po-Pá 8:30-16:30 hod.
O firmě
Výroba a prodej měřicí techniky tlaku a průtoku. Nabídka provozních i laboratorních kalibrátorů tlaku, pístových tlakoměrů.